DOMMERLISTE

Opdateringer:

13.01.2020. Jane Maarup Rasmussen er stoppet som dommer.
29.01.2020. Michael V. Kristensen er stoppet som dommer.

14.12.2020. Søren Madsen, Næstved. Ny mailadresse og nyt telefonnummer.
27.12.2020 Niels Nielsen-Man stoppet som dommer.

 

Fortegnelse over dommere, der er godkendt af DRF og specialklubberne.

Tallene ud for hver enkelt dommer viser, i hvilke grupper vedkommende kan dømme.

1 – Danske Tumlinger
2 – Farveduer – alle
3 – Strukturduer – alle
4 – Strukturduer – kun Kinesere
5 – Mæfikker
6 – Udenlandske Tumlinger – alle
7 – Trommeduer
8 – Pustere
9 – Kropperter
10 – Vorteduer
11 – Luchsduer
12 – Coburger Lærker
13 – Hønseduer
14 – Modena
15 – Strassere
16 – Skønhedsbrevduer
17 – Kingduer
18 – Kæmpeduer
19 – Alle andre racer

d = dommer s = specialdommer

 

FYN MED OMLIGGENDE ØER:

Andersen, Rasmus P.
Lyø Bygade 7, Lyø, 5600 Fåborg
Tlf.: 30 23 97 39
d: 14

Hansen, Jens O.
Brændekilde Bygade 3, 5250 Odense SV.
Tlf.: 65 96 24 39
mail: jensovenicolai.hansen@gmail.com
d: 17
s: 9-13

Jensen, Kurt
Njalsvej 156, 5210 Odense NV
Tlf.: 96 26 02 95 / 23 64 87 73
d: 1-6
s: 8-9

Kristiansen, Svend Erik Schroll
Hylkedamvej 81, 5591 Gelsted.
Tlf.: 29 46 29 23
mail: sveschroll@hotmail.com
d: 1-9-11-12-13-17-18
s: 14-15

Nielsen, Ib
Rybergsvej 53, 5631 Ebberup
Tlf.: 64 74 13 24 / 51 96 34 12
mail: dordeib53@gmail.com
d: 9
s: 8-11-15-18

Pedersen, Dorde Storm
Rybergsvej 53, 5631 Ebberup
Tlf.: 64 74 13 24 / 24 98 05 31
mail: dordeib53@gmail.com
d:  5-16-18-19
s:  1-8-11-15

Sørensen, Lars
Skovvej 35, 5800 Nyborg
Tlf.: 60 85 20 37
mail: modena@mail.dk
s: 17

Hansen, Børge     
Humblevej 25, 5900 Rudkøbing
Tlf.: 62 51 25 99
d: 1-11-12-13-14-15-17
s: 16

Høj, Hans
Grønløkkevej 16, 5300 Kerteminde
Tlf.: 65 32 35 44 / 21 77 30 60
d: 13
s: 1

Jensen, Leif
Kertemindevej 69, 5800 Nyborg
Tlf.: 28 11 12 42
mail: kontakt@grosshereford.dk
d: 1-12-13-16-17
s: 3-5-11

Larsen, Verner
Fasanvej 16, 5863 Ferritslev.
Tlf.: 24 41 11 37
mail: verner.larsen@post.tele.dk
d: 2-14-17
s: 1

Nielsen, Jørgen
Vibevej 2, 5800 Nyborg
Tlf.: 65 31 49 52
mail: jorgennielsen11@gmail.com
d: 3-11-14-15-16-17
s: 1-8-9-10-13-18-19

Poulsen, Søren
Kertemindevej 71, 5800 Nyborg
Tlf.: 65 36 10 97 / 23 73 96 23
mail: slyngbak@yahoo.dk
d: 17
s: 1-3-9-13-16

Ytting, John
Aldershvilevej 48, 5800 Nyborg
Tlf.: 65 31 77 45
mail: jyn@mail.tele.dk
d: 5-17
s: 3-13-14

 

 

JYLLAND:

Niels Peter Aggerholm
Lundkærvej 8, 7900 Nykøbing M
Tlf.: 60 24 16 80
d:2

Agner Andersen
Trøstrupvej 12, Torsted, 6980 Tim
Tlf.: 97 33 34 29
mail: agner@mvbmail.dk
d: 2-6
s: 18

Andersen, Evan
Violvej 8, Lihme, 7860 Spøttrup
Tlf.: 97 56 03 80
s: 16

Andreasen, Mogens
Aggesundvej 42, 9600 Aars
Tlf.: 35 13 35 30 / 22 53 35 30
mail: bm-andreasen@hotmail.com
d: 5-6-9-13-17-19
s: 1-2-3-7-10

Andreasen, Peter
Sandbjergvej 2, 6400 Sønderborg
Tlf.: 20 46 09 15
d: 3-6-13

Blach, Jacob
Torvegade 8, 2. th. 8900 Randers
Tlf.: 60 49 56 88
mail: familienblach@youmail.dk
d: 6

Bolø, Torben
Kirkegårdsvej 26, 6300 Gråsten
Tlf.: 61 46 78 08
mail: torbenbolo@gmail.com
d: 1-5
s: 3

Brixensen, John
Vævergade 7, 7150 Barrit
Tlf.: 23 30 15 69
d: 13
s: 6-14

Brøndum, Johan
Caprifolievej 5, 9380 Vestbjerg
Tlf.: 98 29 66 25
mail: johan.broendum@post.tele.dk
s: 12

Carlsson, Kurth
Birkedalvej 12, Emmelev, 8500 Grenaa
21 19 30 09
d: 11-15
s: 12

Flemming Christensen
Syrenvej 1, 7000 Fredericia
Tlf.: 22 72 85 84
d: 19

Christensen, Jens Katholm
Hedevej 37, 9575 Terndrup
Tlf.: 23 95 56 45
mail: jens@tilshoej.dk
d: 2-5-7-11-12-17
s: 1-13-16

Damgaard, Per
Møllevej 18, 8783 Hornsyld
Tlf.: 75 69 14 23
mail: pd-ddda@mail.tele.dk
d: 1-3-8-13-15
s: 2-7-9-11-18

Elkjær, Michael
Svendshøjvej 6, 7830 Vinderup
Tlf.: 20 16 19 31
d: 19

Frandsen, Knud Ø.
Brændgårdvej 103, Holing, 7400 Herning
Tlf.: 97 12 48 48
d: 13-15-17-18
s: 11

Gasseholm, Bent
Mosevænget 10, 7490 Aulum
Tlf.: 97 47 25 24
mail: ebgg.dk@gmail.com
d: 14
s: 13

Hansen, Per
Seiferts Allé 4, 1., lejl. 3, 9260 Gistrup
Tlf.: 21 28 39 64
mail: leneperhansen@gmail.com
s: 8

Helweg, Poul Erik
Aastrupparken 15, 8500 Grenaa
Tlf.: 86 32 47 55
mail: p.e.helweg@stofanet.dk
s: 1-5-16

Holm, Flemming
Bellisvej 11, 7850 Stoholm J
Tlf.: 23 24 85 21
d: 17

Houpst, Edwin
Bårupvej 41, 7950 Erslev
Tlf.: 22 62 18 75
mail: ehoupst@yahoo.dk
d: 3-15
s: 8-13-14

Hvam, Bent
Mølleparken 15, 7540 Haderup
Tlf.: 97 45 43 15
d: 14-17

Iversen, Jørgen
Rosengaardsvej 11, 8740 Brædstrup
75 75 43 63
s: 11

Jensen, Claus Hirsch
Holmgårdvej 126, Møborg, 7660 Bækmarksbro
Tlf.: 24 46 64 56
mail: marvella@mail.tele.dk
d: 18
s: 7

Jensen, Jens Kr.
Tines Vej 3, 9380 Vestbjerg
Tlf.: 98 29 67 29
s: 8-9

Jensen, Michael Glud
Egedal 7, Finderup, 8800 Viborg
Tlf.: 20 68 64 10
mail: michael-g-jensen@godmail.dk
d: 6-7
s: 2-13

Jensen, Poul Bundgaard
Budolfi Plads 1, 9000 Aalborg
Tlf.: 98 13 50 57
s: 16

Kirk, Alfred
Ljørringvej 31, 7490 Aulum
Tlf.: 97 47 36 38 / 20 20 09 13
mail: iakirk@mail.tele.dk
d: 1-3-7-10-12-13-19
s: 2-6-18

Kortegård, Anders
Hestbækvej 139, 9640 Farsø
Tlf.: 98 63 44 65 / 22 91 65 88
d: 1-17
s: 10-19

Kristensen, Frank H.
Hadstenvej 33, Lerbjerg, 8370 Hadsten
Tlf.: 26 35 51 98
mail: frank@vesterskovkristensen.dk
d: 5-3
s: 6-16-19

Larsen, Karl Erik
Bøgegade 17, Vebbestrup, 9500 Hobro
Tlf.: 20 57 94 66
mail: kogkelarsen@gmail.com
d: 1-6-11-13-16
s:  3-5-10-12-14

Laustsen, Peter
Ålborgvej 56, 9600 Års
Tlf.: 50 55 92 21
mail: lisaogpeter@hotmail.com
d: 9-11-12-16-17-18-19
s: 2-14

Lykke, Per
Rytterparken 17, 8543 Hornslet
Tlf.: 22 95 64 50
mail: perlykke@outlook.dk
d: 5
s: 8

Madsen, Bent
Kløvermarksvej 21, 8370 Hadsten
Tlf.: 61 72 98 86
mail: madsen8370@gmail.com
d: 13
s: 14-5

Madsen, Henrik P.
Tønder Landevej 37, 6240 Løgumkloster
Tlf.: 20 95 81 32
s: 9-18

Maecker, Tanja
Egedal 7, 8800 Viborg
Tlf.: 40 76 41 13
mail: tanjamaecker@gmail.com
d: 7-17
s: 13

Maibom, Dan Højmark
Bjørslevvej 19, Fjelstrup, 6920 Videbæk
Tlf.: 22 25 82 42
d: 9
s: 2

Mortensen, Godtfred
Højmarksvej 24, 8723 Løsning
Tlf.: 75 89 33 31
d: 16
s: 10

Nielsen, Bent M.
Falkevej 24, 7620 Lemvig
Tlf.: 97 82 17 97
d: 2

Nielsen, Hartvig B.
Musvaagevej 3, Heldum, 7620 Lemvig
Tlf.: 97 82 17 51
mail: hbn@ncc.dk
d: 11-17-18
s: 15

Nielsen, Lars Chr.
​Søndermarken 37, 7470 Aulum
Tlf.: 97 47 23 59
s: 9

Nielsen, Rasmus Dalsgaard
​Aalvej 25, 7830 Vinderup
Tlf.: 20 25 13 25
Mail: rasmus@staldvinderup.dk
d: 2-12-13-14-17
s: 1-3-5-6

Pedersen, Hans Jørgen
​Hovsørvej 9, 7700 Thisted
Tlf.: 97 98 56 57
d: 11-18
s: 9

Pedersen, Herluf
Rudesvej 27, 7500 Holstebro
Tlf.: 97 41 29 62
mail: usakings@mail.tele.dk
d: 1-5-11-12-13-14-15-16-18-19
s: 17

Pedersen, Karsten
Hvitfeltsgade 9, st., 7800 Skive
Tlf.: 20 73 73 06
mail: kaped@mail.dk
d: 8-9-11-15-17
s: 18

Pedersen, Niels Kr. Hæsum
Nymøllevej 58, 9240 Nibe
Tlf.: 23 45 05 80
mail: haesums@gmail.com
d: 1-13-18
s: 7-9

Pedersen, Per E.
Eventyrbakken 2
9240 Nibe
Tlf.: 51 74 06 23
mail: hanneolesen-perpedersen@hotmail.dk
d: 1-4-5-8-9-11-14-17
s: 2-7-13

Refsing, Heine
Hvejselvej 127, 7300 Jelling
Tlf.: 75 87 30 08
mail: heine.refsing@pip.dk
d: 6

Reintoft, Thorkild
​Kirkesvinget 2, Alsted, 7900 Nykøbing M.
Tlf.: 97 74 06 83
d: 1

Sloth, Lindy
Thorupvej 74, Ullerup
9670 Løgstør
Tlf.: 40 87 53 20
mail: soli@c.dk
d: 9-13-18

Stensgaard, Ole
Sydvestvej 6, 9400 Nørresundby
Tlf.: 98 17 06 63
mail: olestensgaard@hotmail.com
d: 11-15
s: 12

Thomsen, John
Lindegårdsvej 27, st. tv., 9900 Frederikshavn
Tlf.: 22 58 05 78
d: 2-7-11

Toft, Søren
​Rolighedsvej 14, 7861 Spøttrup
Tlf.: 22 82 70 66
d: 13-15-16-17-18
s: 14

Vesterskov, Ole
Vejlegade 29, 9900 Frederikshavn
Tlf.: 98 42 60 51
mail: rovfrhavn@dlgmail.dk
d: 5-9-17
s: 8-19

 

 

SJÆLLAND, BORNHOLM, LOLLAND, FALSTER OG MØN:

Christensen, Simon
Ved Brønden 7, 3700 Rønne
Tlf.: 23 46 26 03,
mail: simonchristensen@ymail.com
d: 8-9-17
s: 2-5

Christiansen, Anders
​Læsøvej 29, 4700 Næstved
Tlf.: 31 53 00 95,
mail: ac@vetnet.dk
d: 3-6-13
s: 1-5-16

Christiansen, Hans Ove
Drejøvej 52, 4700 Næstved
Tlf.: 55 73 56 74,
mail: hansovehein@gmail.com
d: 13-14-16
s: 1-2-5-6

Hansen, Henrik
Østergade 72, 4340 Tølløse
Tlf.: 59 18 69 30,
mail: henlo@privat.dk
s: 1

Hansen, Poul B.
Lundbyvej 6, 4261 Dalmose
42 19 76 02
mail: phh.mokin@dlgmail.dk
d: 12-16-18
s: 14-17

Johnsen, Henrik
Kassebjerggaardsvej 15, 4200 Slagelse
Tlf.: 40 73 31 91,
mail: henrikjo@stofanet.dk
d: 5
s: 1

Jørgensen, Erling
​Frederiksværkgade 114, 3400 Hillerød
23 44 34 94
d: 17

Larsen, Leif
​Kastanievej 5, 4070 Kirke Hyllinge
46 40 46 51
d: 5-8-9-10-12-13-14-19
s: 3-11-15-16-17-18

Larsen, Henrik Darling
Frederiksbergvej 48, 2., 4180 Sorø
Tlf.: 21 48 09 01,
mail: henrikdarling@hotmail.com
d: 1-5-6-13
s: 3

Madsen, Flemming
Hestetoften 18, 4400 Kalundborg
Tlf.: 25 70 54 74,
mail: haugaard@ka-net.dk
d: 2-13
s: 1-14

Madsen, Søren Wendel
Egeskovvej 9, Guderup, 4700 Næstved
40 34 73 74
mail: wendel@madsen.dk
d: 3-15
s: 1-2-5-14

Nielsen, Knud
Kapellanvej 35, 4300 Holbæk
Tlf.: 23 40 54 64,
mail2: Knudnielsenbyg33@gmail.com
d: 12-17-18

Peter Birk Nielsen
Bondesager 33, 4220 Korsør
Tlf.: 20 81 17 87
d: 12

Petersen, René Munch
Lindeallé 3, Nyker, 3700 Rønne
40 84 77 47
s: 14

Strandgaard, Preben
Agertoften 16, Osted, 4000 Roskilde
Tlf.: 46 49 74 23,
mail: herdis-preben@strander.dk
d: 2-6-14-16
s: 1-5-13

Vedel, Jørgen (indtil videre passiv dommer)
Nysøgaard 153, 4230 Skælskør
Tlf.: 58 19 48 48,
mail: j-vedel@dlgpost.dk
d: 2-14
s: 1

 

 

UDLAND:

Dammers, Rainer
​Hamburger Str. 33, D-24576 Bad Bramstedt
mail: rainer-dammers@t-online.dk
s: 5

Oksnes, Jan
​Stordalsveien 19, 5500 Haugesund, Norge
mail: jan.oksnes@gmail.com
d: 14-19
s: 5-6

 

 

GRUNDKURSUS 2018:

Flemming Christensen
Syrenvej 1, 7000 Fredsericia
Tlf.: 22 72 85 84

Bent Ole Kragh
Ny Høstemarksvej 3, 9280 Storvorde
Tlf.: 40 41 03 73

Trine Kirk
Ljørringvej 31, 7490 Aulum
Tlf.: 20 20 09 13

Niels Peter Aggerholm
Lundkærvej 8, 7900 Nykøbing Mors
Tlf.: 60 24 16 80

Martin Irming
Kalvehavevej 24b, 4640 Faxe
Tlf.: 56 71 04 54

Jes Lennart Hansen
Søndergade 45, 6690 Gørding
Tlf.: 25 24 91 93

Erling Bay Pedersen
Hermodsvej 3, 8920 Randers NV
Tlf.: 61 71 86 45

Bjarne Frandsen
Smedegårdsvej 12, 7500 Holstebro
Tlf.: 20 49 01 66