Du er her

Print Friendly, PDF & Email

Dommerliste

Opdateringer:
10.03 2019. Nye dommere på listen og dommere med nye racer efter dommerkurset i februar 2019. 
15.08.2019. Dommere, der ikke længere er medlemmer af DRF, er slettet af listen.
03.09.2019. Bjarne Thomsen, Horsens, er stoppet som dommer.
23.09.2019. Kurt Jensen, Odense, nu specialdommer i Pustere.

09.11.2019. Michael Glud Jensen og Jens Katholm Christensen nye specialdommere i Gruppe 13 Hønseduer.
28.11.2019. Simon Christensen ny specialdommer i gruppe 2, Farveduer. Niels Nielsen-Man ny specialdommer i gruppe 17, Kingduer, og udgår af gruppe2, 5 og 10.  Anders Kortegaard ny specialdommer i gruppe 19, Alle andre Racer.
09.12.2019. Nye Specialdommere: Bent Madsen og Sørensen Madsen i gruppe 5 Mæfikker. Henrik Darling Larsen i gruppe 3 Strukturduer.



 

Fortegnelse over dommere, der er godkendt af DRF og specialklubberne.

Tallene ud for hver enkelt dommer viser, i hvilke grupper vedkommende kan dømme. 
 

1 - Danske Tumlinger
2 - Farveduer - alle
3 - Strukturduer - alle
4 - Strukturduer - kun Kinesere
5 - Mæfikker
6 - Udenlandske Tumlinger - alle
7 - Trommeduer
8 - Pustere
9 - Kropperter
10 - Vorteduer
11 - Luchsduer
12 - Coburger Lærker
13 - Hønseduer
14 - Modena
15 - Strassere
16 - Skønhedsbrevduer
17 - Kingduer
18 - Kæmpeduer
19 - Alle andre racer

d= dommer   s= specialdommer

 

Fyn med omliggende øer:

  • Andersen, Rasmus P.
    Lyø Bygade 7, Lyø, 5600 Fåborg
    30 23 97 39
    d: 14
  • Hansen, Børge                             
    Humblevej 25, 5900 Rudkøbing
    Tlf.: 62 51 25 99
    d: 1-11-12-13-14-15-17
    s: 16
  • Hansen, Jens O.
    Brændekilde Bygade 3, 5250 Odense SV.
    Tlf.: 65 96 24 39, mail: jensovenicolai.hansen@gmail.com
    d: 17
    s: 9-13
  • Høj, Hans
    Grønløkkevej 16, 5300 Kerteminde
    Tlf.: 65 32 35 44 / 21 77 30 60
    d: 13
    s: 1
  • Jensen, Kurt
    Njalsvej 156, 5210 Odense NV
    Tlf.: 96 26 02 95 / 23 64 87 73
    d: 1-6
    s: 8-9
  • Jensen, Leif
    Kertemindevej 69, 5800 Nyborg
    Tlf.: 28 11 12 42, mail: kontakt@grosshereford.dk
    d: 1-12-13-16-17
    s: 3-5-11
  • Kristiansen, Svend Erik Schroll
    Hylkedamvej 81, 5591 Gelsted.
    Tlf.: 29 46 29 23, mail: sveschroll@hotmail.com
    d: 1-9-11-12-13-17-18
    s: 14-15
  • Larsen, Verner
    Fasanvej 16, 5863 Ferritslev.
    Tlf.: 24 41 11 37,
    mail: verner.larsen@post.tele.dk
    d: 2-14-17
    s: 1
  • Nielsen, Ib
    Rybergsvej 53, 5631 Ebberup
    Tlf.: 64 74 13 24 / 51 96 34 12
    mail: dordeib53@gmail.com
    d: 9
    s: 8-11-15-18
  • Nielsen, Jørgen
    Vibevej 2, 5800 Nyborg
    Tlf.: 65 31 49 52,
    mail: jorgennielsen11@gmail.com
    d: 3-11-14-15-16-17
    s: 1-8-9-10-13-18-19
  • Pedersen, Dorde Storm
    Rybergsvej 53, 5631 Ebberup
    Tlf.: 64 74 13 24 / 24 98 05 31,
    mail: dordeib53@gmail.com
    d:  5-16-18-19
    s:  1-8-11-15
  • Poulsen, Søren
    Kertemindevej 71, 5800 Nyborg
    Tlf.: 65 36 10 97 / 23 73 96 23,
    mail: slyngbak@yahoo.dk
    d: 17
    s: 1-3-9-13-16
  • Rasmussen, Jane Maarup
    Kertemindevej 69, 5800 Nyborg
    Tlf.: 30 23 83 61
    mail: kontakt@grosshereford.dk
    d: 2
    s: 3
  • Sørensen, Lars
    Skovvej 35, 5800 Nyborg
    Tlf.: 60 85 20 37,
    mail: modena@mail.dk
    s: 17
  • Ytting, John
    Aldershvilevej 48, 5800 Nyborg
    Tlf.: 65 31 77 45,
    mail: jyn@mail.tele.dk
    d: 5-17
    s: 3-13-14

 

Jylland:

  • Niels Peter Aggerholm
    Lundkærvej 8, 7900 Nykøbing M
    Tlf.: 60 24 16 80
    d:2
  • Agner Andersen
    Trøstrupvej 12, Torsted
    6980 Tim
    Tlf.: 97 33 34 29,
    mail: agner@mvbmail.dk
    d: 2-6
    s: 18
  • Andersen, Evan
    Violvej 8, Lihme, 7860 Spøttrup
    97 56 03 80
    s: 16
  • Andreasen, Mogens
    Aggesundvej 42, 9600 Aars
    Tlf.: 35 13 35 30 / 22 53 35 30
    mail: bm-andreasen@hotmail.com
    d: 5-6-9-13-17-19
    s: 1-2-3-7-10
  • Andreasen, Peter
    Sandbjergvej 2, 6400 Sønderborg
    20 46 09 15
    d: 3-6-13
  • Blach, Jacob
    Torvegade 8, 2. th. 8900 Randers
    Tlf.: 60 49 56 88,
    mail: familienblach@youmail.dk
    d: 6
  • Bolø, Torben
    Kirkegårdsvej 26, 6300 Gråsten
    Tlf.: 61 46 78 08,
    mail: torbenbolo@gmail.com
    d: 1-5
    s: 3
  • Brixensen, John
    Vævergade 7, 7150 Barrit
    23 30 15 69
    d: 13
    s: 6-14
  • Brøndum, Johan
    Caprifolievej 5, 9380 Vestbjerg
    Tlf.: 98 29 66 25,
    mail: johan.broendum@post.tele.dk
    s: 12
  • Carlsson, Kurth
    Birkedalvej 12, Emmelev, 8500 Grenaa
    21 19 30 09
    d: 11-15
    s: 12
  • Flemming Christensen
    Syrenvej 1, 7000 Fredericia
    Tlf.: 22 72 85 84
    d: 19
  • Christensen, Jens Katholm
    Struervej 100, 1., 9220 Aalborg Ø.
    Tlf.: 23 95 56 45,
    mail: jens@tilshoej.dk
    d: 1-2-5-7-11-12-17
    s: 13-16
  • Damgaard, Per
    Møllevej 18, 8783 Hornsyld
    Tlf.: 75 69 14 23,
    mail: pd-ddda@mail.tele.dk
    d: 1-3-8-13-15
    s: 2-7-9-11-18
  • Michael Elkjær
    Svendshøjvej 6, 7830 Vinderup
    Tlf.: 20 16 19 31
    d: 19
  • Frandsen, Knud Ø.
    Brændgårdvej 103, Holing, 7400 Herning
    97 12 48 48
    d: 13-15-17-18
    s: 11
  • Gasseholm, Bent
    Mosevænget 10, 7490 Aulum
    Tlf.: 97 47 25 24,
    mail: ebgg.dk@gmail.com
    d: 14
    s: 13
  • Hansen, Per
    Seiferts Allé 4, 1., lejl. 3, 9260 Gistrup
    Tlf.: 21 28 39 64,
    mail: leneperhansen@gmail.com
    s: 8
  • Helweg, Poul Erik
    Aastrupparken 15, 8500 Grenaa
    Tlf.: 86 32 47 55,
    mail: p.e.helweg@stofanet.dk
    s: 1-5-16
  • Holm, Flemming
    Bellisvej 11, 7850 Stoholm J
    Tlf.: 23 24 85 21
    d: 17
  • Houpst, Edwin
    Bårupvej 41, 7950 Erslev
    Tlf.: 22 62 18 75,
    mail: ehoupst@yahoo.dk
    d: 3-15
    s: 8-13-14
  • Hvam, Bent
    Mølleparken 15, 7540 Haderup
    97 45 43 15
    d: 14-17
  • Iversen, Jørgen
    Rosengaardsvej 11, 8740 Brædstrup
    75 75 43 63
    s: 11
  • Jensen, Claus Hirsch
    Holmgårdvej 126, Møborg, 7660 Bækmarksbro
    Tlf.: 24 46 64 56, mail: marvella@mail.tele.dk
    d: 18
    s: 7
  • Jensen, Jens Kr.
    Tines Vej 3, 9380 Vestbjerg
    98 29 67 29
    s: 8-9
  • Jensen, Michael Glud
    Egedal 7, Finderup, 8800 Viborg
    Tlf.: 20 68 64 10,
    mail: michael-g-jensen@godmail.dk
    d: 6-7
    s: 2-13
  • Jensen, Poul Bundgaard
    Budolfi Plads 1, 9000 Aalborg
    98 13 50 57
    s: 16
  • Kirk, Alfred
    Ljørringvej 31, 7490 Aulum
    Tlf.: 97 47 36 38 / 20 20 09 13,
    mail: iakirk@mail.tele.dk
    d: 1-3-7-10-12-13-19
    s: 2-6-18
  • Kortegård, Anders
    Hestbækvej 139
    9640 Farsø
    98 63 44 65 / 22 91 65 88
    d: 1-17
    s: 10-19
  • Kristensen, Frank H.
    Hadstenvej 37, Lerbjerg, 8370 Hadsten
    Tlf.: 26 35 51 98,
    mail: frank@vesterskovkristensen.dk
    d: 5-3
    s: 6-16-19
  • Kristensen, Michael V.
    Hadstenvej 37, Lerbjerg, 8370 Hadsten
    Tlf.: 26 16 98 70,
    mail: michael@vesterskovkristensen.dk
    d: 3-5-7-11-12-17
    s: 2-6-13-16-19
  • Larsen, Karl Erik
    Bøgegade 17, Vebbestrup, 9500 Hobro
    Tlf.: 20 57 94 66,
    mail: kogkelarsen@gmail.com
    d: 1-6-11-13-16
    s:  3-5-10-12-14
  • Laustsen, Peter
    Ålborgvej 56, 9600 Års
    Tlf.: 50 55 92 21,
    mail: lisaogpeter@hotmail.com
    d: 9-11-12-16-17-18-19
    s: 2-14
  • Lykke, Per
    Rytterparken 17, 8543 Hornslet
    Tlf.: 22 95 64 50, 
    mail: perlykke@outlook.dk
    d: 5
    s: 8
  • Madsen, Bent
    Kløvermarksvej 21, 8370 Hadsten
    Tlf.: 61 72 98 86,
    mail: madsen8370@gmail.com
    d: 13
    s: 14-5
  • Madsen, Henrik P.
    Tønder Landevej 37, 6240 Løgumkloster
    20 95 81 32
    s: 9-18
  • Maecker, Tanja
    Egedal 7, 8800 Viborg
    Tlf.: 40 76 41 13,
    mail: tanjamaecker@gmail.com
    d: 7-17
    s: 13
  • Maibom, Dan Højmark
    Bjørslevvej 19, Fjelstrup, 6920 Videbæk
    22 25 82 42
    d: 9
    s: 2
  • Mortensen, Godtfred
    Højmarksvej 24, 8723 Løsning
    Tlf.: 75 89 33 31
    d: 16
    s: 10
  • Nielsen, Bent M.
    Falkevej 24, 7620 Lemvig
    Tlf.: 97 82 17 97
    d: 2
  • Nielsen, Hartvig B.
    Musvaagevej 3, Heldum, 7620 Lemvig
    Tlf.: 97 82 17 51,
    mail: hbn@ncc.dk
    d: 11-17-18
    s: 15
  • Nielsen, Lars Chr.
    ​Søndermarken 37, 7470 Aulum
    Tlf.: 97 47 23 59
    s: 9
  • Nielsen, Rasmus Dalsgaard
    ​Aalvej 25, 7830 Vinderup
    Tlf.: 97 44 13 25
    d: 2-12-13-14-17
    s: 1-3-5-6
  • Nielsen-Man, Niels
    Trendåvej 23, Hyllebjerg, 9640 Farsø
    Tlf.: 22 51 19 51,
    mail: familienman@live.dk
    d: 12-19
    s: 11-15-17-18
  • Pedersen, Hans Jørgen
    ​Hovsørvej 9, 7700 Thisted
    Tlf.: 97 98 56 57
    d: 11-18
    s: 9
  • Pedersen, Herluf
    Rudesvej 27, 7500 Holstebro
    Tlf.: 97 41 29 62,
    mail: usakings@mail.tele.dk
    d: 1-5-11-12-13-14-15-16-18-19
    s: 17
  • Pedersen, Karsten
    Hvitfeltsgade 9, st., 7800 Skive
    Tlf.: 20 73 73 06,
    mail: kaped@mail.dk
    d: 8-9-11-15-17
    s: 18
  • Pedersen, Niels Kr. Hæsum
    Nymøllevej 58, 9240 Nibe
    Tlf.: 23 45 05 80,
    mail: haesums@gmail.com
    d: 1-13-18
    s: 7-9
  • Pedersen, Per E.
    Eventyrbakken 2
    9240 Nibe
    Tlf.: 51 74 06 23,
    mail: hanneolesen-perpedersen@hotmail.dk
    d:1-4-5-8-9-11-14-17
    s: 2-7-13
  • Refsing, Heine
    Hvejselvej 127, 7300 Jelling
    Tlf.: 75 87 30 08,
    mail: heine.refsing@pip.dk
    d: 6
  • Reintoft, Thorkild
    ​Kirkesvinget 2, Alsted, 7900 Nykøbing M.
    97 74 06 83
    d: 1
  • Sloth, Lindy
    Thorupvej 74, Ullerup
    9670 Løgstør
    Tlf.: 40 87 53 20,
    mail: soli@c.dk
    d: 9-13-18
  • Stensgaard, Ole
    Sydvestvej 6, 9400 Nørresundby
    Tlf.: 98 17 06 63,
    mail: olestensgaard@hotmail.com
    d: 11-15
    s: 12
  • Thomsen, John
    Lindegårdsvej 27, st. tv., 9900 Frederikshavn
    22 58 05 78
    d: 2-7-11
  • Toft, Søren
    ​Rolighedsvej 14, 7861 Spøttrup
    22 82 70 66
    d: 13-15-16-17-18
    s: 14
  • Vesterskov, Ole
    Vejlegade 29, 9900 Frederikshavn
    Tlf.: 98 42 60 51,
    mail: rovfrhavn@dlgmail.dk
    d: 5-9-17
    s: 8-19

 

Sjælland, Bornholm, Lolland, Falster og Møn:

  • Birkholm, Jørgen
    Vesterbrogade 77, 3250 Gilleleje
    Tlf.: 20 93 32 25
    mail: vingeduen@gmail.com
    d: 1
    s: 2-7
  • Christensen, Simon
    Ved Brønden 7, 3700 Rønne
    Tlf.: 23 46 26 03,
    mail: simonchristensen@ymail.com
    d: 8-9-17
    s: 2-5
  • Christiansen, Anders
    ​Læsøvej 29, 4700 Næstved
    Tlf.: 31 53 00 95,
    mail: ac@vetnet.dk
    d: 3-6-13
    s: 1-5-16
  • Christiansen, Hans Ove
    Drejøvej 52, 4700 Næstved
    Tlf.: 55 73 56 74,
    mail: hobergkvist@stofanet.dk
    d: 13-14-16
    s: 1-2-5-6
  • Hansen, Henrik
    Østergade 72, 4340 Tølløse
    Tlf.: 59 18 69 30, mail: henlo@privat.dk
    s: 1
  • Hansen, Poul B.
    Lundbyvej 6, 4261 Dalmose
    42 19 76 02
    mail: phh.mokin@dlgmail.dk
    d: 12-16-18
    s: 14-17
  • Johnsen, Henrik
    Kassebjerggaardsvej 15, 4200 Slagelse
    Tlf.: 40 73 31 91,
    mail: henrikjo@stofanet.dk
    d: 5
    s: 1
  • Jørgensen, Erling
    ​Frederiksværkgade 114, 3400 Hillerød
    23 44 34 94
    d: 17
  • Larsen, Leif
    ​Kastanievej 5, 4070 Kirke Hyllinge
    46 40 46 51
    d: 5-8-9-10-12-13-14-19
    s: 3-11-15-16-17-18
  • Larsen, Henrik Darling
    Frederiksbergvej 48, 2., 4180 Sorø
    Tlf.: 21 48 09 01,
    mail: henrikdarling@hotmail.com
    d: 1-5-6-13
    s: 3
  • Madsen, Flemming
    Hestetoften 18, 4400 Kalundborg
    Tlf.: 25 70 54 74,
    mail: haugaard@ka-net.dk
    d: 2-13
    s: 1-14
  • Madsen, Søren Wendel
    Egeskovvej 9, Guderup, 4700 Næstved
    55 44 52 72
    mail: wendel2@familie.tele.dk
    d: 3-15
    s: 1-2-5-14
  • Nielsen, Knud
    Kapellanvej 35, 4300 Holbæk
    Tlf.: 23 40 54 64,
    mail2: Knudnielsenbyg33@gmail.com
    d: 12-17-18 
  • Peter Birk Nielsen
    Bondesager 33, 4220 Korsør
    Tlf.: 20 81 17 87
    d: 12
  • Petersen, René Munch
    Lindeallé 3, Nyker, 3700 Rønne
    40 84 77 47
    s: 14
  • Strandgaard, Preben
    Agertoften 16, Osted, 4000 Roskilde
    Tlf.: 46 49 74 23,
    mail: herdis-preben@strander.dk
    d: 2-6-14-16
    s: 1-5-13
  • Vedel, Jørgen (indtil videre passiv dommer)
    Nysøgaard 153, 4230 Skælskør
    Tlf.: 58 19 48 48,
    mail: j-vedel@dlgpost.dk
    d: 2-14
    s: 1

 

Udland:

Grundkursus 2018:

  • Flemming Christensen
    Syrenvej 1, 7000 Fredsericia
    Tlf.: 22 72 85 84
  • Bent Ole Kragh
    Ny Høstemarksvej 3, 9280 Storvorde
    Tlf.: 40 41 03 73
  • Trine Kirk
    Ljørringvej 31, 7490 Aulum
    Tlf.: 20 20 09 13
  • Niels Peter Aggerholm
    Lundkærvej 8, 7900 Nykøbing Mors
    Tlf.: 60 24 16 80
  • Martin Irming
    Kalvehavevej 24b, 4640 Faxe
    Tlf.: 56 71 04 54
  • Jes Lennart Hansen
    Søndergade 45, 6690 Gørding
    Tlf.: 25 24 91 93
  • Erling Bay Pedersen
    Hermodsvej 3, 8920 Randers NV
    Tlf.: 61 71 86 45
  • Bjarne Frandsen
    Smedegårdsvej 12, 7500 Holstebro
    Tlf.: 20 49 01 66